ЧИ ПІДЛЯГАЮТЬ ОПОДАТКУВАННЮ «ТРАНЗИТНІ» КОШТИ?

//ЧИ ПІДЛЯГАЮТЬ ОПОДАТКУВАННЮ «ТРАНЗИТНІ» КОШТИ?

ЧИ ПІДЛЯГАЮТЬ ОПОДАТКУВАННЮ «ТРАНЗИТНІ» КОШТИ?

Багато хто з Вас запитає,  що таке «транзитні» кошти? «Транзитні» кошти простими словами – це кошти, які проходять через  юридичну особу або особу – підприємця, платника єдиного податку, який є посередником і виконує або організовує виконання передбачених певним договором послуг.

Наприклад, візьмемо договір доручення (стаття 1000 Цивільного Кодекс України). За договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя.

По суті, з вищевказаної статті випливає, що підприємець-посередник є повірений, і саме через нього при виконанні своїх обов’язків за договором доручення, кошти отриманні від продавця,  йдуть на рахунок довірителя. Такі кошти і називають «транзитними».

Також, «транзитні» кошти можуть мати місце при укладенні та виконанні договору комісії,  транспортного експедирування тощо.

Виникає наступне питання, якщо посередник (повірений) є фізичною особою-підприємцем і зареєстрований як платник єдиного податку третьої групи, чи підлягають «транзитні» кошти, отримані ним від продавця за договором доручення, оподаткуванню? Чи включаються такі кошти у обсяг доходу повіреного?

Головне управління Державної податкової служби м. Києва у своєму Листі № 348/П/26-15-12-02-14 від 26.01.2016 р. надала наступні роз’яснення. Відповідно до пп. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України (надалі – ПКУ) доходом фізичної особи – підприємця (платника єдиного податку) є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.

При цьому, у разі надання послуг, зокрема, за договорами транспортного експедирування, доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п.292.4 ст. 292 ПКУ).

Статтею 929 Цивільного кодексу України визначено, що за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов’язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов’язаних з перевезенням вантажу.

Тобто, за посередницькі послуги експедитор отримує винагороду від клієнта, яка і є його доходом.

При цьому, кошти, які одержуються фізичною особою – підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором послуг, вважаються «транзитними» і право власності на такі кошти до фізичної особи – підприємця не переходить.

Враховуючи вищевикладене, транзитні кошти, які одержуються фізичною особою – підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором транспортного експедирування послуг, не включаються до обсягу доходу, а відтак не впливають на граничний обсяг доходу для платників єдиного податку третьої групи.

Таким чином, якщо Ви фізична особа-підприємець і перебуваєте на спрощеній системі оподаткування і замовник доручає Вам, як комісіонерові, посередникові, експедиторові придбати товари (роботи, послуги) за його рахунок, замовник завжди знає, що він працює з Вами, як з посередником. І коли замовник перераховує Вам кошти на придбання товарів (робіт, послуг), ці кошти не є Вашим доходом, це — кошти замовника. Тобто, до бухгалтерського звіту за формою № 1ДФ (податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку) повинна потрапити лише Ваша винагорода, як посередника, а ніяк не «транзитні» кошти, які перерахували Вам на виконання договору, у якому Ви виступаєте, як посередник.

 

Наша команда завжди готова надати Вам професійну юридичну та бухгалтерську  допомогу при веденні Вами бізнесу.

Ми завжди на сторожі інтересів наших клієнтів.

 

 

З повагою,

юрист ЮК СТОЛИЧНА ПРАВОВА ГРУПА

Боровик І.К.

 

By | 2020-11-16T13:15:33+00:00 16 Листопада, 2020|Без рубрики|0 Comments