Хто повинен погашати борги за житлово-комунальні послуги при зміні власника нерухомості?

//Хто повинен погашати борги за житлово-комунальні послуги при зміні власника нерухомості?

Хто повинен погашати борги за житлово-комунальні послуги при зміні власника нерухомості?

Нерідко, придбавши нерухомість на вторинному ринку, новий власник стикається з проблемою укладання договорів з виконавцями житлово-комунальних послуг через утворення заборгованості попереднім власником. Так, комунальники можуть відмовляти новому власнику в укладанні договору про надання послуг, мотивуючи необхідністю покриття заборгованості, або ж, взагалі, покласти обов’язок зі сплати заборгованості на нового власника.

Та чи законні такі дії комунальників?  Відповідь на це питання надав Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в Постанові від 01 вересня 2020 року у справі № 686/6276/19, зазначивши наступне: « <…> Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Крім того, відповідно до статті 322 ЦК України на власника покладається тягар утримання майна.

Частиною другою статті 382 ЦК України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Таким чином, новий власник майна не зобов`язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов`язку з їх сплати. Договори про надання послуг не обтяжують майна, тому за відсутності відповідної умови в договорі щодо відчуження нерухомого майна суд повинен відмовляти в задоволенні позовних вимог до нового власника, оскільки належним відповідачем є попередній власник. <…>»

Отже, якщо Ви зіштовхнулися з подібними недобросовісними діями надавачів комунальних послуг, довірьте цю справу нам і ми захистимо Ваші інтереси.

By | 2020-09-21T16:52:28+00:00 21 Вересня, 2020|Без рубрики|0 Comments