Про договір передачі в користування автомобіля, який не вимагає нотаріального посвідчення.

//Про договір передачі в користування автомобіля, який не вимагає нотаріального посвідчення.

Про договір передачі в користування автомобіля, який не вимагає нотаріального посвідчення.

В процесі роботи підприємства нерідко виникає необхідність у використанні вантажних або легкових автомобілів. І тут перед власниками бізнесу постає питання – яким чином оформити таке використання і водночас мінімізувати витрати. Адже, придбання автомобіля на підприємство не завжди є виправданою витратою коштів, а взяття транспортного засобу в оренду у фізичної особи вимагає нотаріального посвідчення. Втім, Цивільний кодекс передбачає ще один вид договорів, який може стати в нагоді – це договір позички.

Відповідно до частини 1 статті 827 Цивільного кодексу України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов’язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Частина 4 статті 828 Цивільного кодексу України передбачає, що договір позички транспортного засобу (крім наземних самохідних транспортних засобів), в якому хоча б однією стороною є фізична особа, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Проаналізувавши наведену норму стає зрозумілим, що не підлягають нотаріальному посвідченню договори позички наземних самохідних транспортних засобів.

В законодавстві України відсутнє визначення наземного самохідного транспортного засобу, разом з цим статтею 1 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що наземні транспортні засоби (далі – транспортні засоби) – це пристрої, призначені для перевезення людей та/або вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів, які підлягають державній реєстрації та обліку у територіальних органах Міністерства внутрішніх справ України та/або допущені до дорожнього руху, а також ввезені на митну територію України для тимчасового користування, зареєстровані в інших країнах.

Пункт «b» статті 1 Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, (дата приєднання Україною 07.09.2005) визначено, що термін «автомобіль» означає будь-який самохідний автотранспортний засіб, що зазвичай використовується для автомобільних перевезень людей чи вантажів або для буксирування дорогами транспортних засобів, що використовуються для перевезення людей чи вантажів; цей термін не охоплює сільськогосподарські трактори. Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Отже, автомобілі (за виключенням сільськогосподарських тракторів) належать до наземних самохідних транспортних засобів, і, відповідно, передача їх в користування за договором позички не вимагає нотаріального посвідчення.

By | 2021-01-25T10:57:17+00:00 18 Січня, 2021|Без рубрики|0 Comments